BIOGRAPHY
English  |  Türkçe
 

Tuncay YILMAZ
 
 (State Soloist)

 
 Born in Izmir, one of today's concert violinist representatives of the Andre Gertler violin school, Tuncay Yılmaz is an internationally successful virtuoso. The first musician in his family, Yılmaz began his education in Izmir, later continuing at the Ankara State Conservatory and graduating first in his class. While still a student, he gave his first concert as a soloist, performing the Turkish premiere of Hindemith's Violin Concerto with the Presidential Symphony Orchestra. He gave his first recital with Fazil Say. He was awarded a DAAD German State scholarship and continued his studies in the soloist classes at Freiburg and Saarland Music Universities, graduating with the titles of "Efficiency in Art" and "Soloist", the highest German diplomas.
 
 In the course of his education, Tuncay Yılmaz was trained by notable
 professors such as Nicolai, Eralp, Marschner and Epstein. He won the Best Schumann Performer award in the Louis Spohr Violin Competition and later the Mozart Special prize from Saarland University with his performance of Mozart's 5th Violin Concerto during the international Mozart commemoration year. He was also a finalist in both the Tibor Varga Competition in Switzerland and the Berlin Mendelssohn Competition.
 
 Yılmaz has performed with many major orchestras including Salzburg Mozarteum, Franz Lizst Chamber Orchestra, Sofia Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Stuttgart Chamber Orchestra, Moscow Musica Viva Chamber Orchestra, Saarland Radio Symphony Orchestra, BBC Concert Orchestra, West Virginia Symphony and all the State Symphony Orchestras of Turkey.
 
 He has given numerous recitals together with well-known musicians such as, Idil Biret, Emre Elivar, Gustav Rivinius, Alexander Rudin, Wolfgang Emanuel Schmidt, Jiri Barta, Ludmil Angelov, Wolfram Schmitt Leonardy and Tedi Papavrami; accompanied by his regular pianist Robert Markham he has performed in locations and concert halls around the world including Ankara, Berlin, Istanbul, Monte Carlo(Salle Garnier), Frankfurt, London, Cologne, Abu Dhabi, Valencia, Toledo, Boston, Chicago and New York (Carnegie Hall). Yılmaz, who has appeared on various radio and TV programs, was described as a “young prince of violinists” by Nice Matin in France, while theBoston Globe called him a “sophisticated concert violinist”. Yılmaz's repertoire includes major concertos such as those of Bartok, Brahms, Beethoven,Berg, Erkin, Mendelssohn, Bruch, Wienawski and Mozart, as well as many sonatas for violin and piano. His first CD, including the Franck and Elgar sonatas, was recorded in New York and released in 1999. The second, “Mozart 2006” was a live recording of a performance under Rudin on the occasion of Mozart's 250th anniversary celebrations. His most recent CD, “Rosepage”, together with pianist Markham, has recently been released.
 
 Yılmaz has twice taken part in the International Toledo Music Festival and also Istanbul, Ankara and Izmir International Festivals. He has performed the Brahms Double Concerto in Istanbul together with Gustav Rivinius, first prize winner in the Moscow Tchaikovsky Competition. He performed two concertos during the opening of the 22nd Ankara Music Festival. During the Mozart anniversary year, 2006, he was invited by Rudin to Moscow to perform for the first time, playing Mozart's violin concerto. At the end of the same year, he performed Mozart in Ankara with the Presidential Symphony Orchestra, in memory of Atatürk. Tuncay Yılmaz, who continues his successful international career, has been a State Soloist of the Turkish Ministry of Culture since 1996. He initiated the International Violin Master's Class of the Izmir Foundation for Culture, Arts and Education. He is a violin virtuoso and coordinator of the Arkas Trio. Tuncay Yılmaz performs on an 1731-Venedig, Petrus Paulus Devitor ‚Red Diamond’ violin.
 
 Note: The artist's biography is valid for the 2015-2016 season.


BİYOGRAFİ
 

Tuncay YILMAZ

(Devlet Solist Sanatçısı)

Andre Gertler keman ekolünün günümüz temsilcilerinden ve solist kemancılarından biri olarak, uluslararası başarılarıyla tanınan Tuncay Yılmaz; İzmir'de doğdu.  Ailesinin ilk müzisyeni olan Yılmaz, çocukken İzmir'de başladığı ve Ankara Devlet Konservatuvarı'nda devam ettiği yüksek keman eğitimini birincilikle tamamladı; ve solist olarak ilk konserini henüz öğrenci iken, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Hindemith'in Keman Konçertosu'nu Türkiye'de ilk kez yorumlayarak gerçekleştirdi. İlk resitalini ise Fazıl Say ile verdi. Lisans üstü eğitimine Alman Devlet Bursu (DAAD) ile Almanya'da devam eden Yılmaz, Freiburg ve Saarland Yüksek Müzik Okulları'nda solistlik sınıflarına kabul edildi; ve bu ülkede “Sanatta Yeterlilik” ve “Solist” ünvanı taşıyan diplomaları aldı.

Egitimi süresince, Nicolai, Eralp, Marschner ve Epstein gibi değerli hocalar tarafından yetiştirilen Tuncay Yılmaz, Avrupa'daki öğrenim yıllarında Almanya Louis Spohr Keman yarışması'nda “En iyi Schumann Yorumcusu” ödülünü, Dünya Mozart Yılı'nda Mozart'ın 5. Keman Konçertosu yorumundan dolayı Saarland Üniversitesi “Mozart Özel ödülü”nü kazandı. İsviçre-Tibor Varga ve Berlin-Mendelssohn Yarışmalarında finalist oldu.

Aralarında Salzburg Mozarteum, Franz Lizst Oda Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Stuttgart Oda Orkestrası,Moskova Musica Viva Oda Orkestrası, Saarland Radyo Senfoni, BBC Concert Orchestra, West Virginia Symphony ve Tüm Türk Senfoni Orkestralarının da bulunduğu bir çok orkestra eşliğinde konserler verdi.

İdil Biret, Emre Elivar, Gustav Rivinius, Alexander Rudin, Wolfgang Emanuel Schmidt, Jiri Barta, Ludmil Angelov, Wolfram Schmitt Leonardy, Tedi Papavrami gibi ünlü müzisyenlerle çaldı; ve daimi piyanisti Robert Markham eşliğinde Ankara,Berlin, İstanbul, Monte Carlo (Salle Garnier), Frankfurt, Londra, Köln, Abu Dahbi, Toledo, Valencia, Boston, Chicago ve New York (Carnegie Hall) gibi dünya kentleri ve sanat merkezlerinde sayısız resitaller verdi.

Radyo ve TV programları da gerçekleştiren Yılmaz hakkında Dünya Basınından Fransız - Nice Matin Gazetesi “Kemanın genç prensi”, ABD - Boston Globe “Sofistike bir solist kemancı” deyimini kullanarak söz etti... 
Repertuvarında Bartok, Brahms, Beethoven, Berg, Erkin, Mendelssohn, Bruch, Wieniawski ve Mozart gibi önemli konçertolar ve bir çok keman / piyano sonatları bulunmakta olan sanatçının ilk CD'si New York'ta kaydedildi ( Elgar, Franck Sonatları, 1999 ). İkinci CD olarak Mozart'ın 250. Doğum Yılı kutlamaları sebebiyle Rudin yönetiminde çaldığı bestecinin 3. konçertosunun canlı konser yorumu “Mozart 2006” ve piyanist Markham ile birlikte kaydettiği albüm çalışması olan “Rosepage” ise bir süre önce raflardaki yerini aldı.

Ispanya 'da Uluslararası Toledo Müzik Festivaline ve Istanbul, Ankara ve İzmir Uluslararası Festivallerine bir cok kez katıldı. Brahms'ın ikili konçertosunu Istanbul'da Çaykovski Yarışması birincisi Rivinius ile birlikte seslendirdi. Solist olarak 22. Ankara Müzik Festivali açılış konserlerinde iki konçerto yorumladı. “2006 Dünya Mozart Yılı”nda Rudin tarafından Rusya'ya davet edildi ve bestecinin konçertosunu ilk Moskova konserinde çaldı. Aynı yılın sonunda Ankara'da “Atatürk” anısına CSO ile Mozart çaldı…
Beynelmilel çalışmalarını ve başarılı kariyerini sürdüren ve 1996 yılından beri "T.C. Kültür Bakanlığı Keman Solist Sanatçısı" olan Tuncay YILMAZ, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nda “Akademi İksev Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı”nı da başlatmış olup aynı zamanda 'Arkas Trio' keman sanatçılığını ve koordinatörlüğünü de yürütmektedir. Sanatçı, 1731-Venedig, Petrus Paulus Devitor ‚Red Diamond’ kemanıyla çalmaktadır.


Not: Sanatçının Biyografisi 2015-2016 konser sezonu için geçerlidir.

 

 

   
 

© Copyright 2009 Tuncay Yılmaz. Created and maintained by Pınar Altay - Ahmet Durakçı