Robert Markham

İngiliz piyanist Robert Markham, uluslararası ününü 1994 yılında Moskova'da yapılan Tchaikovsky Uluslararası Yarışmasında finalist olarak elde etti. Markham aynı zamanda İtalya'da yapılan Uluslararası Vincenzo Bellini Piyano Yarışması'nda ve New York'da yapılan Frinna Awerbuch Uluslararası Piyano Yarışması'nın da birincilik ödülüne layık görülmüştür. Bunlara ek olarak New York'da bulunan Thomas Richner Vakfı Uluslararası Piyano Yarışması'nda ve BBC Televizyonu'nun Yılın Genç Müzisyeni ödüllerine de sahiptir.

Robert Markham, İngiltere, Kanada, İsrail, Tayvan, Fransa, İtalya, İrlanda, Rusya ve Türkiye'de çeşitli orkestralarla bir çok resital vermiştir. Konçerto performansları arasında Londra Senfoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, London Phlilomusica Orkestrası ve London Mozart Players ile çalışmaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Londra'daki Barbican Centre'da bulunan Lloyd's Of London Tercentenary Celebration'da solo piyanist olarak yer almıştır. Birleşik Devletler'de ise birçok şehirdeki koserlerinin yanı sıra New York'da Carnegie's Weill Recital Hall'da verdiği resitalle oldukça iyi eleştiriler almıştır.

New York'da WQXR gibi radyo istasyonlarında yer almasının yanı sıra İngiltere adalarında da BBC Televizyonu'nda boy göstermiştir. BP'nin promosyon çalışması için Schumann's Fantasy Pieces, op. 12'yi yorumladığı bir CD kaydı gerçekleştiren Markham, Koch etiketiyle de Amerikalı flautist Susan Glaser'la bir albüm kaydı yaptı. Oda müziği geçmişinde İsrail Filarmoni Orkestrası'nın baş flautisti Yossi Arnheim ve Tuncay Yılmaz gibi isimlerle performansları bulunmaktadır.

Robert Markham İngiltere, Hull'da büyüdü. Manchester'daki Chetham Müzik Okulu'nda ve daha sonra New York'daki Julliard Okulu'nda Oxana Yablonskaya ile eğitimine devam etti. Burada da müzikal doktorasını verdi.

Yılmaz - Markham İkilisi

Yılmaz-Markham iklisi 1995 yılında New York'da oluştu. Daha önce Chicago, New York, Londra, İstanbul, Ankara (Uluslarası Müzik Festivali), Monaco (Salle Garnier) ve Abu Dhabi'de konserler veren ikilinin ilk albüm kayıtları.
--------------------------------------------------------------------------------

Robert Markham

British pianist Robert Markham has earned international recognition as Finalist in the 1994 Tchaikovsky International Competition in Moscow.

He has also been First Prize Winner of the International Vincenzo Bellini Piano Competition in New York. In addition, he has been Prize Winner at the Second Onternetional Piano Competition of the Thomas Richner Foundation in New York, and received the Piano Prize of the BBC-TV Young Musician of the Year Competition.

Robert Markham has performed extensively with orchestras and in recitals in Great Britain, Canada, Israel, Taiwan, France, Italy, Ireland, Russia and Turkey. Among his concerto appearences are performences with the London Symphony, the BBC Philharmonic Orchestra, the Philomusica of London and the London Mozart Palyers. He has also been the featured soloist at Lloyd’s of London Tercentenary Celebration at the Barbican Centre in London.

In the United States, he has appeared in numerous cities, and gave a highly acclaimed debut recital at Carnegie’s Weill Recital Hall in New York.

Featured on radio stations such as WQXR in New York, Robert Markham has been broadcast throughout the British Isles on BBC-TV. He has also recorded a CD of Schumann’s Fantasy Pieces, Op.12, issued for the promotion of BP, and a CD with Amercian flautist Susan Glaser on the Koch label. His chamber music commitments have included appearences with Yossi Arnheim, Principal Flautist of the Israel Philharmonic, and violinist Tuncay Yilmaz, State Soloist of the Turkish Republic.

Robert Markham grew up in Hull, England. He studied at Chetham’s School of Music in Manchester, and with Oxana Yablonskaya at the Juilliard School in New York, where he was recently awarded the degree of Doctor of Musical Arts