NEWS
English  |  Türkçe


NEW CD 'ROSEPAGE' WILL BE RELEASED AND AVAILABLE ON 27TH APRIL...
-27.04.2010-

Dedicated to all Turkish musicians

“Tuncay Yılmaz is a significant violinist and a true musician. He deserves all the recognition due to his abilities and talent.”
İdil Biret

A.K. Müzik has released the fourth album of our internationally known State Artist, Tuncay Yılmaz, with introductions by İdil Biret and Doğan Hızlan.

The album, which was recorded at MIAM studio together with his regular pianist Robert Markham, includes surprises such as 'Gülnihal' and 'La Vie en Rose', in addition to classical works. You will hear Oğuzhan Balcı's arrangements of these two pieces for the first time on this album.

Rosepage, the artist's first album of his mature period, after a life in music of over 30 years, has been prepared with “saying a little, but to the point” in mind.

You will hear new interpretations of composers from Bach to Adnan Saygun on this album, dedicated by Yılmaz to 'all Turkish musicians'.

Tuncay Yılmaz's repertoire includes the concertos of composers such as Bartok, Brahms, Beethoven, Berg, Erkin, Mendelssohn, Bruch, Wieniawski and Mozart, as well as many sonatas for violin and piano. Rosepage, reflecting the artist's lively devotion to music and to the violin in particular, is a collection of short pieces carefully chosen from those performed as encores during his violin recitals since the 90s.

With this album, in which Tuncay Yılmaz displays boldness, perfect intonation and transparency in his emphatic but at the same time romantic style, you will be taken on an emotional and profound journey into the eternal colours of spring and summer.

www.akmuzik.com.tr
omur.sahin@akmuzik.com.tr

 

AKADEMI IKSEV INTERNATIONAL VIOLIN MASTER CLASS -14.11.2007-

We have pleasure in sending you the home page of AKADEMI IKSEV’s International Violin Master Class, 28th January – 3rd February 2008. www.akademiiksev.org 13.Kasım.2007 İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın nitelikli müzik ve dans eğitimi vermek amacıyla kurduğu Akademi İKSEV, 28 Ocak – 3 Şubat 2008 tarihleri arasında “Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı” düzenliyor.  Saygıyla duyurulur. Sirel EKŞİ Basın Danışmanı
 

DAILY NEWS, WEST VIRGINIA - USA -21.02.1999-

"His sweetness of tone in the quieter passages marked the youth as a name to keep your eye on. His vibrato was intense and his tone rich and dark."
 

NICE MATIN - FRANCE -08.10.1998-

"An exceptional violinist...a Prince of the Violin."
 

MAİNZER - RHEİN ZEİTUNG - GERMANY -02.02.1995-
 

"Yilmaz demonstrated outstanding sensitivity, by combining natural control with expression and possion. Even the most quite sections were brimming with sensual abandonment. The forte passages showed amazing dynamic strength, yet were filled with intimacy and warmty."
 

FRANKFURTER RUNDSCHAU - GERMANY -10.01.1995-

Seldom have I heard such an expressive and strongly interpreted performance as the one given by the outstanding soloist Tucay Yılmaz. His playing conveys the unique fire of the Balkans. Yilmaz Showed great virtusity in aprogram full of difficulties. He transformed mere notes into tonal paintings. Apart from his sensitive phrasing. , his passion for unbridled momentum remains the greatest impression of the evening.
 

THE BOSTON GLOBE -USA -26.12.1994-

"Turkish born Violinist Tuncay Yilmaz performed with power and sophistication."

 


 


Neo Filarmoni - Tuncay Yılmaz Konserleri

Neo Filarmoni - Bir Müzik ve Kültür Şöleni: Opus Amadeus Oda Müziği Festivali
-12.02.2012-
 

ARKAS TRiO BİR İLKE İMZA ATIYOR…
-08.10.2011-

İlk konserlerini İstanbul ve İzmir’de veren, üç solist sanatçıdan oluşan ve Türkiye’de özel bir kurumun çatısı altında konumlanan ilk trio olan ‘Arkas Trio’nun tanıtım toplantısı Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ile Arkas Trio sanatçıları Tuncay Yılmaz, Gustav Rivinius ve Emre Elivar’ın katılımıyla 29 Eylül Perşembe günü Feriye’de yapıldı. Arkas Trio, 30 Eylül’de İstanbul’da ve 1 Ekim’de İzmir’de zengin bir programla ilk kez dinleyicisiyle buluştu.
İşte ilgili Konserler ve bu değerli oluşum hakkındaki Türk basınına yansıyan ilk sıcak haberlerin internet linklerini ve yazılardan bazılarını burada sizlerle resmi sitemizde paylaşabiliyor olmaktan onur duymaktayız.
Dünya müzikçileri olan ARKAS TRiO sanatçılarına, en parlak başarıları ve en iyi dileklerimizi sunuyoruz.
Arkas Trio Koordinatörlüğü

Doğan HIZLAN Hürriyet Gazetesi, 3 Ekim 2011

Sirel EKŞİ Habertürk Gazetesi, 06.10.2011

ARKAS TRiO, CNN Türk ‘Afiş’ Programı

ARKAS TRiO hakkında…
Neo Filarmoni/Ali Nihat Eken


 

‘Müziksev’ iki Yıldız Sanatçımızı buluşturuyor…

Türkiye’nin önde gelen ve kendi kuşaklarının en iyileri sayılan keman solist sanatçısı Tuncay YILMAZ ve piyano solist sanatçısı Emre ELİVAR, 25 mayıs akşamı İzmir’in yepyeni ve seçkin kültür-sanat merkezi “Müziksev” i bir resital vererek açmak üzere ilk defa bir araya geliyorlar. “Yıldız” sanatçılarımız, kent belleği açısından tarihi ve özel bir açılış olan resitallerinde sırasıyla: Mozart, Beethoven, Saygun ve Dedeefendi’den seçkin eserleri yorumlayacaklar.
Faaliyetlerinden biri olan ve son yıllarda yoğun çalışmalarına devam eden, tüm Türkiye’den katılımcıların yer aldığı ve Tuncay Yılmaz, Joshua Epstein, Igor Oistrach ve Tedi Papavrami gibi ustaların dersler verdiği ‘Akademi İksev Uluslar arası Keman Ustalık Sınıfı’yla da isminden başarıyla söz ettiren IKSEV, şimdi değerli projelerine ve hizmetlerine yine bir yenisini katmak üzere çalışmalarını tamamladı…

İKSEV üzerine kısaca…
Türkiye’de Klasik Batı Müziğine ve çağdaş sanata çeşitli katkılarda bulunan İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, 8500 yıllık geçmişe sahip ve tarih boyunca pek çok medeniyetin doğum yeri olmuş İzmir’e ve ülkemize yeni bir değerli hizmeti sunamaya hazırlanıyor. 25 yıldır ‘Uluslararası İzmir Festivali’ni, 18 yıldır da ‘İzmir Avrupa Caz Festivali’ni düzenlemekte olan İKSEV, çok sesli çağdaş müziğimizin gelişmesinde önemli bir işlevi olan ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nı iki yılda bir gerçekleştirirken, her yıl düzenlenen ‘Akademi İksev Uluslar arası Ustalık Keman Sınıfı’ ve ‘Bale Ustalık Sınıfı’ nın başarılarıyla da ülkemizde ve dünyada ses getirmiştir... IKSEV, tüm Türkiye’ye ve Ege bölgemizin incisi sayılan antik kent İzmir’e kalıcı bir armağan sunmak amacıyla MÜZİKSEV’ i kurma çalışmalarını tamamlamıştır.

MÜZİKSEV:
İzmir’in görkemli kent kültürü geçmişinin simgelerinden biri olan, Atatürk caddesi-Alsancak adresindeki tarihi bir “Alsancak Evi” restore edilerek “MÜZİKSEV” olarak hazırlanmaktadır.
*MÜZİKSEV, müzik eğitimi alan gençlerin, araştırmacıların, müzikologların ve müziğe ilgi duyan kent halkının yararlanabileceği bir merkez olarak hizmet verecektir.
*MÜZİKSEV’de düzenlenecek Uluslararası Yaz Kursları ve ustalık sınıfları da çeşitli ülkelerin müzisyenlerinin bir çatı altında buluşup kaynaşmasına katkıda bulunacaktır.
*MÜZİKSEV’İN bahçesinde yapılan küçük salon, bölgenin salon sorununa da bir ölçüde çözüm getirecektir. Ayrıca bu salon; İKSEV’in geniş olanaklarıyla düzenleyeceği çeşitli düzeylerde kurslar, konferanslar, dinletiler, atölye çalışmaları ve sergilerle gençlerin daha köklü ve kaliteli müzik eğitimi alabileceği olanakları da sağlayacaktır.
*MÜZİKSEV’de ülkemizin ve kentimizin zengin müzik geçmişini yansıtması amaçlanmaktadır. Ziyaretçiler, sergilenen çalgıların seslerini gelişmiş teknoloji ürünü aygıtlarla, en iyi yorumcularının icralarından dinleyebilecek, ayrıca ses arşivinde bulunacak, taş plaklardan festival konserlerine, tanınmış sanatçıların performanslarından başta Kültür Kongreleri olmak üzere önemli kongre ve seminerlerin kayıtlarına kadar, her türlü kayıttan yararlanabilecektir.

 

DEĞERLİ KEMAN SOLİST SANATÇIMIZ TUNCAY YILMAZ’IN YENİ ALBÜMÜYLE BAHAR VE YAZA MERHABA . . . -27.4.2010-

"Tuncay Yılmaz gerçek bir müzisyen ve değerli bir kemancı... Bu yeteneği ve özellikleriyle kabul görmeyi fazlasıyla hak ediyor..."
İdil Biret

Uluslararası başarılarıyla tanınan devlet solist sanatçımız Tuncay Yılmaz’ın dördüncü albümü ‘Rosepage’ İdil Biret ve Doğan Hızlan’ın önsözleriyle A.K. Müzik’ten çıktı.
Daimi pianisti Robert Markham ile MİAM stüdyolarında kayıtları tamamlanan albümde, klasik müzik eserlerinin dışında ‘Gülnihal’ ve ‘La Vie En Rose’ gibi sürpriz parçalara da rastlamak mümkün. Düzenlemeleri Oğuzhan Balcı’ya ait bu iki eserin dünyada ilk seslendiriliş ve yorumunu bu albümde dinleyeceksiniz...
Sanatçının, 30 yılı aşan müzik hayatının olgunluk döneminin ilk albümü Rosepage, ‘az ama öz söylemek” anlayışıyla hazırlandı.
Yılmaz’ın ‘tüm Türk müzisyenlere’ ithaf ettiği yeni albümünde Bach’tan Adnan Saygun’a uzanan bestecilerin eserlerini yepyeni ve içten bir yorumla dinleyeceksiniz.
Tuncay Yılmaz’ın repertuvarında Bartok, Brahms, Beethoven, Berg, Erkin, Mendelssohn, Bruch, Wieniawski ve Mozart gibi bestecilerin konçertoları ile bir çok keman - piyano sonatı bulunuyor. Sanatçının müziğe ve kemana sevgisinin coşkulu bir yansıması olan ‘Rosepage’, 90'lı yıllardan beri resitalleri sonrasında bis olarak seslendirdiği, severek çaldığı, küçük keman parçaları repertuvarından özenle seçtiği eserlerden oluşuyor.
Tuncay Yılmaz’ın güçlüklere meydan okuyan, tertemiz, apaçık, şaşmaz bir entonasyon ve vurgu içeren ve aynı zamanda romantizm dolu albümünde, bahar ve yazın sonsuz renkleriyle duygusal ve derin bir yolculuğa çıkacaksınız...
 

Ayrıntılı bilgi için:
Ömür Şahin
A.K. Müzik
T:212 243 41 51
omur.sahin@akmuzik.com.tr
www.akmuzik.com.tr

 

CUMHURIYET, Önder Kütahyalı,5 Temmuz 2006 (Izmir Uluslararası Müzik Festivali) -14.10.2006-

CUMHURİYET ( 5 Temmuz 2006 ) Önder Kütahyalı (İzmir Uluslararası Müzik Festivali) KONSERİN SOLİSTİ Tuncay YILMAZ’DI... Moskova Musica Viva Oda Orkestrası’nın,30 Haziran’da Celsus Kütüphanesi’nde Alexander Rudin yönetiminde verdiği dinleti, festivalde şimdiye dek sergilenen etkinliklerin doruk noktası sayılabilir. 250.doğum yılında W.A.Mozart’ın anıldığı dinletide solist Tuncay Yılmaz’dı ve bestecinin K.V. 216 Sol Majör Keman Konçertosu’nu çaldı. Tuncay YILMAZ, Mozart yorumunda üst düzeydeydi. Orkestrayla bütünleşmesi, kemanın ön düzeyde duyulduğu kesimlerde yaptığı güzel müzik hayranlık vericiydi. Kendisiyle gurur duyduk...Tuncay coşkulu alkışlara, J.S.Bach’ın La minör Sonat’ından “Grave” ile teşekkür etti.
 

HURRİYET, 10 Eylül 2006, Doğan Hızlan -14.10.2006-

HÜRRİYET, 10 Eylül 2006 Pazar DOĞAN HIZLAN, MOZART Yılı’ında iyi bir Mozart yorumu dinlemek istiyorsanız,yaz yılgınlığınızı üzerinizden atacak,müziğin sizi yenileyecek,canlandıracak havasını özlediyseniz,bir CD salık vereceğim: Uluslararası ün ve değerde kemancımız Tuncay Yılmaz’ın Mozart’larını dinleyin. Ona Alexander Rudin yönetiminde Moscow Musica Viva Chamber Orchestra’sı eşlik ediyor. Tuncay Yılmaz sadece iyi bir solist değil, iyi de bir öğretmen. Tuncay Yılmaz Alaçatı Yaz Okulu’nda verdiği derslerle,genç kemancıların, daha iyi çalma yeteneklerini geliştirdi. Rusya’da çaldığı Mozart’lar hakkında övgü dolu yazılar yayınlandı. Kemancı Mozart’ın bütün konçertolarını seslendirmeyi düşünüyor. Ayrıca Türk bestecilerinin eserlerini de seslendirmeyi, özellikle Bülent Tarcan’ın keman için yazdığını seslendirmek istiyor. Sanırım Türk müzik severine Tuncay Yılmaz ile Alexander Rudin’i tanıtmaya gerek yok. İkisini de dinlediler, beğendiler, övdüler. Mozart’ın doğumunun 250.yılında bir Türk icracısının başarısını dinlemek , hepimizi sevindirir... CD, 6 Aralık 2004’te Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirilen Konserin canlı kaydından yapılmış. Küçük kitapçıkta Tuncay Yılmaz’ın yurt dışındaki başarılarını, aldığı ödülleri okuyunca, Bir Türk Kemancısının başarılarını alkışlayacaksınız..
 

Önder Kütahyalı - CUMHURİYET -16.04.2003-

"Tuncay Yılmaz, hem teknik hem de müzikal açıdan evrensel düzeyde bir keman solist sanatçımızdır...Yorumu, dolgun tonu ve kendine özgü o güzel vibratosuyla, dinleyiciyi kendisine hayran bırakıyor. Kendisinden, birçok başarılı ve zengin programla hazırlanmış resitaller dinledik. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın "Orkestra Solisti" olarak; Bartok, Erkin, Mozart, Mendelssohn, Bruch'un konçertolarını ondan dinlemek hep yeni bir heyecan ve büyük keyif oldu...Tuncay'dan birçok eserin yanısıra, Saygun'un konçertosunu da dinlemeyi arzu ederim."
 

Üner Birkan, MİLLİYET SANAT -02.05.2000-

"Genç kemancı Tuncay Yılmaz'ı geçtiğimiz yıl Elhamra salonunda piyanist Robert Markham'la birlikte, çok başarılı bir resitalde dinlemiş, onun için Fransız-Nice Matin gazetesinin "Kemanın Genç Prensi" nitelemesinin kullanılmasında ne büyük isabet bulunduğunu vurgulamıştım. Bu kez bir yirminci yüzyıl eseri ile geldi İzmir'e. Bela Bartok'un 2.Keman Konçertosunu seslendirdi. Tuncay Yılmaz olağanüstü bir yorum sundu. Güçlüklere meydan okuyan, tertemiz, apaçık, şaşmaz bir entonasyon ve vurgulama doğruluğu. Gerçek ustalara özgü bir yorum! Tuncay Yılmaz, en parlak keman virtüözleri arasında güvenli adımlarla ilerliyor... Genç kuşağın başarılı kemancısına, bu çetin yolda daha nice başarılar diliyorum."
 

 

   
 

© Copyright 2009 Tuncay Yılmaz. Created and maintained by Pınar Altay - Ahmet Durakçı