REVIEWS
 

   
 


 

 

English

"Tuncay Yılmaz is a significant violinist and a true musician. He deserves all the recognition due to his abilities and talent."

İdil Biret"(About the CD) It is a musical, ardent and clean work! I believe that he is in a special place in his generation. "

Suna Kan


"He is an extraordinary talent. His technique is advance and so musical. He has also a sensitive personality."

Ayla ErduranMany years ago, Tuncay studied in my class at the Saarbrücken Academy of Music. It gives me great pleasure to know that ever since then he has pursued a successful career as a soloist and has recently also achieved success in the field of chamber music, together with perfect colleagues. I count myself very lucky to have such a talented and loyal friend.

Joshua Epstein


 

Türkçe

"Tuncay Yılmaz gerçek bir müzisyen ve değerli bir kemancı. Bu yeteneği ve özellikleriyle kabul görmeyi fazlasıyla hak ediyor."

İdil Biret


"(CD Hakkında) Müzikal, coşkulu ve temiz bir işçilik! Kendi kuşağında özel bir yerde olduğuna inanıyorum..."

Suna Kan


"O harikulade bir yetenektir. Tekniği çok yüksek ve çok müzikal. Aynı zamanda hassas bir kişiliğe sahip."

Ayla Erduran


“Tuncay, uzun yıllar önce Saarbrücken Müzik Yüksek Okulu’nda benim sınıfımda yetişti. O günden beri solistlik kariyerindeki başarısı ve son zamanlarda yetkin meslektaşlarıyla birlikte oda müziği alanında da başarılı kariyerini sürdürüyor olması beni çok mutlu ediyor... Onun gibi yetenekli ve vefalı bir dosta sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum."

Joshua Epstein

 

 

 

   
 

© Copyright 2009 Tuncay Yılmaz. Created and maintained by Pınar Altay - Ahmet Durakçı